Whippet

Whippet to rasa psów myśliwskich pochodząca z Wielkiej Brytanii.

         

   American Kennel Club czyli AKC – największa organizacja kynologiczna w USA zajmująca się promowaniem hodowli psów rasowych, określa psy tej rasy jako przyjazne, delikatne lecz jednocześnie wytrzymałe i zdolne do udziału w gonitwach.

   Whippet jest z natury łagodny i pojętny a przy tym wesoły, posiada także cechy psa sportowego, jest żywotny i atletyczny. Psy tej rasy lubią domowe pielesze, godzinami mogą spać zwinięte w kłębek w ciepłym kącie kanapy zakopane w koce i poduszki. Druga strona ich natury to szalone wyścigi po ogrodzie, dynamiczne zygzaki, skoki , biegi po zakrętach z zawrotną szybkością.

   Whippety kochają bieganie i wymagają codziennej dawki intensywnych ćwiczeń. Psy te, pełne wigoru, są rasą najszybszą w swej wadze, potrafią osiągać prędkość do 60 km/h.

   Szczeniaki mogą być figlarne i psotne. Dorosłe Whippety są bardzo spokojne i mało wymagające w warunkach domowych. Poruszają się z wdziękiem i dyskrecją rzadko bywają hałaśliwe. Uwielbiają luksus zajmowania miejsca na kanapie czy fotelu. Jest to trudne do przezwyciężenia, dlatego jeśli Ci to nie odpowiada powinieneś jeszcze raz zastanowić się czy whippet jest psem odpowiednim dla Ciebie.

   Whippety są raczej spokojne i grzeczne w obecności obcych, jednakże powinny być przyzwyczajane do ludzi i hałasów od najmłodszego wieku. Są spokojne w obecności innych psów, lecz ze względu na ich szybkość reagowania i zdolności łowcze z reguły nie ufa się im jeśli chodzi o inne zwierzęta trzymane w domu.

   Whippety są średnio uparte lecz przy tym bardzo wrażliwe. Reagują tylko na spokojne i umiarkowane sposoby trenowania i układania przy użyciu nagród typu zdobycz czy smakołyków.

   Charty są wrażliwe na dotyk. Łatwo je wystraszyć. Szczególnie w sytuacjach, gdy nie spodziewają się nikogo w pobliżu. Pies ten może się wystraszyć np. wtedy, gdy chcesz go przytulić. Ze względu na strachliwość chartów, słowne korygowanie jest mniej przykre i rozpraszające niż korygowanie przy użyciu bodźców fizycznych.

Jeśli chcesz mieć psa który…

 • Wygląda jak średnich rozmiarów chart, ma smukłą, elegancką budowę i postawę, lekki chód jest pełen wigoru a przy tym gracji

 • Ma lśniącą łatwą w utrzymaniu sierść

 • Nie wydziela typowego dla innych psów zapachu

 • Występuje w wielu kolorach umaszczenia

 • W domu jest cichy, dystyngowany niewymagający i nienarzucający się swą obecnością

 • Na świeżym powietrzu pokazuje swą sportową naturę i zamiłowanie do zapierających dech w piersiach galopów i gonitw

 • Jest łagodny wobec wszystkich włącznie z innymi psami

WHIPPET jest psem właśnie dla Ciebie!

 

Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z:

 • Silnymi instynktami do pogoni i polowań za wszelkimi żyjącymi stworzeniami

 • Strachem i lękliwością psa gdy nie jest wystarczająco oswojony z towarzystwem

 • Niezależnością oraz nastawieniem psa do treningu w stylu “a co ja z tego będę miał”?

 

wtedy WHIPPET nie jest psem dla Ciebie!

 

Możesz uniknąć wielu negatywnych cech poprzez:

 

 • ostrożny wybór szczeniaka (odpowiednia hodowla i odpowiedni hodowca)

 • odpowiednie wychowanie i trenowanie szczeniaka

 • możesz wybrać psa dorosłego o którym wiesz, że nie posiada niepożądanych cech

 

 

Więcej cech charakterologicznych Whippetów:

   Gdybym zastanawiał się nad posiadaniem Whippeta, najbardziej interesowało by mnie:

   Zapewnianie psu odpowiedniej ilości ćwiczeń, szczególnie biegania na dużych przestrzeniach. Whippety nie potrzebują długodystansowych biegów codziennie, lecz MUSZĄ mieć możliwość by dać upust energii co najmniej kilka razy w tygodniu. Wystarczą krótkie, acz intensywne treningi. W przeciwnym razie będą niespokojne i znudzone – co jest zazwyczaj wyrażane poprzez gryzienie i niszczenie przedmiotów.

   Whippety potrzebują dostępu do dużych ogrodzonych obszarów, jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo, psy te są znane z samowolnego przedłużania spacerów.

   Potrzebują ciągłego kontaktu z ludźmi, oswajania z miejscami i różnymi dźwiękami. Jeśli nie będą przyzwyczajone do różnorodności otoczenia zaowocuje to uwydatnieniem cech charakteru takich jak nieśmiałość, strachliwość ponieważ psy te są z natury bardzo ostrożne. Należy być na to wyczulonym.

   Ściganie innych zwierząt. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy jak zwinne i szybkie są charty – lub jak silne są ich instynkty by gonić i dopaść uciekającą zdobycz. Są zdolne poważnie zranić lub zabić kota sąsiada.

   Niezależne usposobienie. Whippety to nie golden retrivery!! są niezależne i nie dbają o to by zadowolić lub sprawić przyjemność właścicielowi. Wiele psów tej rasy jest upartych a pojedyncze mogą nawet próbować manipulacji. Musisz być stanowczy i konsekwentny by zyskać szacunek i posłuch. By nauczyć whippeta posłuszeństwa konieczny jest “respect training”.

   Wrażliwość emocjonalna. Bądź szczery… Czy są w twoim domu jakieś napięcia? Czy członkowie rodziny są głośni, rozdrażnieni lub emocjonalni? Czy kłócą się i spierają? Whippety są bardzo wrażliwe na stres. Mogą nawet reagować problemami z żołądkiem, trawieniem czy nawet wymiotami lub zachowaniami nerwicowymi jeśli żyją w domu z rodzina mająca problemy. Dlatego psy te potrzebują spokojnych warunków do życia.

 

Jeśli chcesz o coś zapytać – pisz! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące Whippet`a        

      

żródło: www.yourpurebredpuppy.com

Wzorzec FCI nr 162 /17.06.1998/F

WHIPPET

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.

Data publikacji obowiązującego wzorca: 24.06.1987

Przeznaczenie: Pies wyścigowy.

Klasyfikacja FCI: Grupa 10 – Charty,

Sekcja 3 – Charty krótkowłose

Nie podlega próbom pracy.

WYGLĄD OGÓLNY:

Zrównoważenie i duża siła mięśni, siła połączona z elegancją i pełnymi gracji liniami. Zbudowany do szybkości i pracy. Należy unikać każdego rodzaju przesady.

ZACHOWANIE / CHARAKTER:

Idealny kompan, doskonale przystosowuje się do sportu i środowiska rodzinnego. Łagodny, czuły o zrównoważonym charakterze.

GŁOWA:

Mózgoczaszka:

Czaszka: Długa i sucha, górna część płaska, zwęża się w kierunku kufy, raczej szeroka między oczami.

Stop: Łagodny.

Trzewioczaszka:

Wierzchołek nosa: Czarny; u psów błękitnych dopuszcza się wierzchołek nosa błękitny; u psów o maści wątrobianej wierzchołek nosa tego samego koloru; u psów białych lub łaciatych dopuszczalna jest częściowa depigmentacja nosa.

Szczęki/zęby: Mocne, silne o wyraźnym zarysie, idealny zgryz nożycowy, uzębienie kompletne i regularne, co oznacza, żesiekacze górne ściśle zachodzą na dolne przykrywając je. Zęby osadzone prostopadle w stosunku do szczęk.

Oczy: Owalne, błyszczące, o bardzo żywym wyrazie.

Uszy: W kształcie płatka róży, małe, delikatne.

SZYJA:

Długa, muskularna, elegancko wygięta.

TUŁÓW:

Grzbiet: Szeroki, zwarty, raczej długi, wyraźne wysklepienie partii lędźwiowej, ale nie tworzące garbu.

Lędźwie: Sprawiają wrażenie siły.

Klatka piersiowa: Bardzo głęboka, szeroka na wysokości serca. Dobrze zarysowany, nisko położony mostek. Żebra dobrze wysklepione, łączą się silnymi mięśniami z grzbietem.

OGON:

Bez pióra, długi, cienki, w akcji noszony delikatnie zagięty ku górze, ale nie powyżej linii grzbietu.

KOŃCZYNY:

Kończyny przednie: Proste, o idealnej postawie, front nie jest zbyt szeroki.

Łopatki: Muskularne, ukośne, sięgają powyżej wyrostków kolczystych grzbietu, gdzie są wyraźnie zarysowane.

Łokcie: Dobrze przylegają do ciała.

Śródręcze: Proste i lekko elastyczne.

Kończyny tylne: Mocne. Pies kryje dużo powierzchni w pozycji stojącej, widać, że posiada dużą siłę napędową.

Uda: Szerokie.

Stawy kolanowe: Dobrze ukątowane.

Podudzie: Dobrze rozwinięte.

Stawy skokowe: nisko osadzone.

Łapy: Bardzo wyraziste. Palce wyraźnie oddzielone od siebie, ale zwarte, opuszki grube i mocne.

CHODY:

Swobodne; kończyny tylne ustawiane daleko pod tułowiem, co zapewnia dobry napęd. Kończyny przednie wysuwane daleko do przodu, ale nisko nad ziemią. Chody swobodne, kończyny prowadzone równolegle zarówno widziane od przodu, jak i od tyłu. W całości krok nie powinien wyglądać nienaturalnie, być skrócony, ani wysoki.

OKRYWA WŁOSOWA:

Włos: Krótki, delikatny, przylegający.

Umaszczenie: Wszystkie maści lub połączenia kolorów.

WIELKOŚĆ:

Psy: 47 do 51 cm, suki: 44 do 47 cm.

WADY:

Wszelkie rozbieżności z powyższym wzorcem powinny być uważane za wady powodujące obniżenie oceny w zależności od stopnia wyrażenia.

UWAGA:

Samce muszą mieć oba jądra normalnie wykształcone i całkowicie opuszczone do moszny.

<>